Przedszkolak w Babaloo
Adaptacja
Zajęcia adaptacyjne odbywają się w ostatnim tygodniu sierpnia Są przeznaczone dla nowych przedszkolaków, które od września zaczną uczęszczać regularnie do przedszkola. Zachęcamy rodziców i opiekunów do wykorzystania tego czasu do wspólnego, bezpiecznego poznawania przedszkola. Zmniejszy to stres dziecka i pomoże mu łagodnie wejść w nowy, przedszkolny świat.
W tym czasie dzieci razem ze swoimi opiekunami poznają rytm dnia, kadrę przedszkola, kolegów, koleżanki i – co nie bez znaczenia – nowe, przedszkolne zabawki. Biorą udział w zajęciach grupowych, zabawach integracyjnych, wyjściach na plac zabaw. Dzięki temu, że dzieci mają okazję poznać przedszkole w towarzystwie swoich opiekunów oraz nawiązać więź z nauczycielkami już w sierpniu, wchodzą płynnie i bez nadmiernego stresu w nowy rok szkolny.
Harmonogram spotkań w ramach adaptacji rodzice poznają w czerwcu na spotkaniu organizacyjnym
Co wspiera adaptację?
Dziecko przychodząc po raz pierwszy do przedszkola, wchodzi w nowe, obce środowisko. Nowe otoczenie budzi niepokój, niepewność. Poza tym silna więź emocjonalna z mamą i innymi domownikami sprawia, że zostaje zachwiane jego poczucie bezpieczeństwa. Potrzebne są pozytywne doświadczenia i czas, aby zaakceptować nową rzeczywistość i przystosować się do niej.
Dla każdego rodzica oddanie dziecka do przedszkola jest momentem bardzo stresującym. Często nie wiemy, jak zachować się i reagować na płacz dziecka, kurczowe trzymanie się mamy, histeryzowanie itp.
Poniżej kilka rad dla rodziców, które pomogą przejść szybko i w miarę bezboleśnie przez proces adaptacji.
- Jeszcze przed zapisaniem dziecka do przedszkola przyzwyczajajcie dziecko do przebywania pod opieką osób trzecich np. z babcią, dziadkiem, koleżanką. Postarajcie się też, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami np. na placu zabaw.
- Rozwijajcie umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwólcie dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety, a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.
- Przyjdźcie do przedszkola na zajęcia adaptacyjne, aby mogło w Waszym towarzystwie poznać ciocie, kolegów i spędzić trochę czasu poznając zabawki i zwyczaje przedszkola. Nie zostawiajcie dziecka od razu samego, gdyż powoduje to ogromny stres dla większości dzieci. Ale gdy po kilku wizytach postanowicie pozostawić dziecko w przedszkolu, zróbcie to stanowczo i nie przedłużając chwili rozstania.
- Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu. Przy przedszkolnych pożegnaniach z maluszkiem bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy dziecko szybko potrafi wyczytać niepokój, dobre i złe emocje. Mówcie dziecku, że czas w przedszkolu będzie spędzało bez rodziców, ale w towarzystwie miłych pań i innych dzieci, z którymi będzie się codziennie bawić. Nie okazujcie negatywnych emocji np. zdenerwowania, niepewności. Gdy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.
- Stosujcie krótkie pożegnania. Wiedzcie, że PRZEDŁUŻAJĄC POŻEGNANIE, PRZEDŁUŻACIE PŁACZ WASZEGO DZIECKA. Nawet jeśli maluch płacze, pożegnajcie go i pozostawcie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która ma wieloletnie doświadczenie i doskonale wie, jak zabawić i zająć dziecko by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem. Większość dzieci uspokaja się w chwilę po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, zabawki i uśmiechnięta pani, która weźmie dziecko na kolana i przytuli, a za chwilę zajmie jego uwagę czymś ciekawym.
- Jeśli zdecydowaliście, że chcecie, aby dziecko chodziło do przedszkola, nie zabierajcie go do domu, bo płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobicie to raz, będzie wiedziało, że łzy odniosły skutek i następne rozstania będą jeszcze trudniejsze. Jeśli dziecko uporczywie płacze, rozstając się z mamą, dobrym pomysłem może okazać się przyprowadzanie go przez tatę.
- W początkowym okresie odbierajcie dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Starajcie się określać, kiedy przyjdziecie po dziecko w miarę dokładnie np. „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa!
- Rozmawiajcie z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych. Wasze zainteresowanie pobudzi zainteresowanie dziecka oraz poczucie, że przedszkole jest czymś ważnym dla was i dla niego.
- Tłumaczcie dziecku, dlaczego reguły obowiązujące w przedszkolu są potrzebne. Dzieci czują się bezpiecznie, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
- Wszystkie wątpliwości kierujcie do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i potrafi odpowiedzieć na Wasze pytania. Zaś dziecko widząc, że rodzice są w kontakcie z nauczycielem, czuje się bezpiecznie. Z życzeniami, aby proces adaptacji przebiegł krótko i bezboleśnie zapraszamy na wakacyjne zajęcia adaptacyjne.
Prosimy o dostarczenie , w pierwszy dniu pobytu dziecka: